Veslařský klub Smíchov

O klubu

Veslařský klub Smíchov byl založen roku 1927. Při čemž již v roce 1926 si jeho budoucí zakladatelé a fandové veslování objednali první gigovou čtyřku. Oficiálně byl veslařský oddíl Smíchov II založen na sv. Václava dne 28. října roku 1927. Počáteční roky byly velmi skromné a lodní park čítal méně jak 5 lodí.

První loděnice byla nízká, jednopodlažní dřevěná budova postavena na letním cvičišti. Od Vltavy byla vzdálena okolo 400 m. U příležitosti Všesokolského sletu postavila Československá Obec Sokolská na svém pozemku naproti Žlutým lázním loděnici. V roce 1933 se podařilo oddílu získat podnájem v již zmiňované loděnici ČOS. Budova (vyřazená šatna ze Strahova) byla dřevěná stavba umístěna na betonových sloupech.

V objektu nebyla ani kanalizace ani voda. Po válce v roce 1946 byly klubu navráceny lodě v dosti špatném stavu. Od roku 1950 po zrušení Sokola a následném svěření sokolských jednotek pod velké průmyslové podniky, byl náš oddíl přejmenován na TJ TATRA SMÍCHOV.

Tyto drastické změny měly paradoxně kladný efekt na financování oddílu. Následně se podařilo dosáhnout zvyšování dotací na sport a později i na modernizaci loděnice včetně lodního parku.

Výrazněji se Smíchov sportovně představil v roce 1953. První mistrovský titul získaly v roce 1954 naše dorostenky. Od roku 1956 se naši závodníci začali nominovat do národní reprezentace.

Lodní park byl v té době ve špatném stavu. Spartak poté naštěstí zlepšil stav našeho lodního parku nákupem nových lodí. Proběhlo několik přístaveb. Nakonec byl klubu celý objekt loděnice prodán za symbolickou korunu. V roce 1969 byla zahájena stavba demontovatelného hangáru na lodě. V roce 1973 byla zahájena přestavba loděnice, která až na malé změny přetrvala dodnes.

Méně radostnou částí dějin naší loděnice byl požár, který propukl v roce 1984. Naštěstí se oheň nerozšířil na lodní park. Po roce 1989 změnil oddíl opět své jméno na SK Smíchov. Polistopadové roky v našem klubu byly sportovně úspěšné. Hlavně naše závodnice, ale i závodníci získali cenné umístění na domácích i zahraničních soutěžích. Na podzim roku 2001 se náš klub osamostatnil a změnil jméno na VK Smíchov.